Ostatnimi czasy dostaję wiele zapytań odnośnie sprzętu jaki towarzyszy mi i całemu Teamowi Wędkarstwo z Pasją, na wyprawach bushcraftowych. Niestety brak czasu sprawił, że nie każdemu byłem w stanie odpisać, dlatego postanowiłem zebrać doświadczenia ze sprzętem biwakowym właśnie tutaj. Pojawiły się pytania w zasadzie o wszystko ale żeby nie opisywać całego asortymentu w jednym poście, podzielę ten obszerny temat na trzy odrębne:
- Wygodny sprzęt biwakowy – nocowanie w lesie
- Sprzęt do gotowania w terenie
- Buchcraftowy ubiór czyli jak się ubrać na biwak
Zanim przejdę do konkretów, nadmienię, że nie jestem sprzętowym ekspertem. Nie użytkuję też drogiego, specjalistycznego sprzętu. Wybieram asortyment pewny, wygodny i jak to się często mawia, „w rozsądnej cenie”
Mały Szlak Beskidzki |
Najwięcej pytań dotyczy asortymentu do nocowania. Dlatego zacznę od podstawowego ekwipunku jak: śpiwór, hamak, tarp, mata czy namiot. Tego sprzętu w ostatnich latach przetestowałem dość dużo. Kilkudniowe, wędkarskie wyprawy nad Bug, piesza wyprawa Małym Szlakiem Beskidzkim (MSB 137 km górskiej wędrówki z nocowaniem w lesie), wielorazowe noclegi wędkarskie nad Wisłą, czy chociażby tegoroczny wypad wędkarsko - buschcraftowy w dzikie lasy Finlandii, pozwalają wyciągnąć pewne wnioski. Przejdźmy więc do rzeczy.
Śpiwór trekkingowy
Tu będzie wszystko zależało od tego w jakich temperaturach będziemy nasz nocleg organizować. Zakładam jednak, że jeśli szukacie porady to nie zaczynacie od nocowania zimą. Bardzo wygodnym i niedrogim śpiworem, który świetnie zdał egzamin w kapryśnych lasach Finlandii jest Śpiwór trekkingowy Forclaz MT 500. Największe zalety to fakt, że pozwala nocować w różnych temperaturach. W połączeniu z bielizną termiczną dawał komfort nocowania w temperaturze lekko poniżej 0 stopni Celsjusza i to w hamaku. To jest mój wybór nr jeden na wiosenne i jesienne wyprawy kiedy wahania temperatury mogą być znaczne. W lecie też świetnie się sprawdza ale w bardzo ciepłe noce rezygnowałem z bielizny termicznej a czasami go nie dopinałem do końca żeby nie było zbyt gorąco. Pamiętać należy, że do hamaka musimy zastosować nieco cieplejszy śpiwór niż do namiotu lub odizolować się matą. Przy nawet lekkim wietrze, noc może nam wychłodzić plecy i nerki.
Śpiwór Forclaz |
Hamak buschcraftowy
Na temat hamaków nie będę się rozpisywał. Ja użytkuję Hamak Bushcraft Solognac 1-osobowy camo furtiv i jestem bardzo zadowolony. Jest naprawdę tani i prosty a przy tym bardzo praktyczny. Grube sznury do mocowania pozwalają na szybkie rozwieszenie. Są na tyle długie, że pozwalają montaż na drzewach rozstawionych od 3 do 5 metrów. Węzły na sznurkach gwarantują wygodę montażu oraz w czasie deszczu odprowadzają wodę. Pamiętajcie, że podczas opadów, woda może spływać po sznurze i trafić do hamaka a to bardzo przykre doświadczenie szczególnie w nocy. Posiada kieszeń na ułożenie materaca tak aby ten nam się nie przemieszczał podczas snu. To jest bardzo ważne, możecie mi wierzyć. Uciekający materac może być tak irytujący jak plaga komarów podczas biwakowego wypoczynku. Jeśli jesteśmy przy komarach to warto rozważyć moskitierę.
Hamak Solognac |
Mata kempingowa/materac
Zawsze zabieram ze sobą. Mam materac dmuchany, który lepiej sprawdza się w hamaku i w namiocie Materac dmuchany Forclaz
oraz matę do stosowania na ziemi lub do namiotu Mata kempingowa samopompująca Quechua Comfort. Materac zabieram na biwaki ze spaniem w hamaku, ponieważ dobrze się dopasowuje i zabezpiecza przed efektem „zimnych boczków”. Dla nie wtajemniczonych, jeśli mata będzie zbyt wąska lub źle dopasowana, mogą w hamaku marznąć boki. Każda mata/materac w jakimś stopniu odizoluje nas od spodu ale boczki już niekoniecznie a to może być kluczowe w chłodne lub wietrzne noce. Poza tym jest bardzo lekki i kompaktowy. Nie zabiera miejsca w plecaku. Ma jednak dwa minusy. Może nie sprawdzić się do stosowania na ziemi ponieważ jest to dość cienki materac i występuje ryzyko przetarcia na kamieniach lub szyszkach. Drugi minus to fakt, że trzeba samemu nadmuchać ale nie zajmuje to więcej niż 3 minuty Mata kempingowa samopompująca jest nieco cięższa i zajmuje więcej miejsca ale za to świetnie sprawdza się do stosowania na ziemi, podstawowymi plusami są wytrzymałość i fakt, że jest samopompująca. Można ją użyć niemal na każdym podłożu bez większego ryzyka przedziurawienia.
Tarp
Jeśli chodzi o tarp to wystarczy żeby był łatwy w montowaniu i po prostu nie przeciekał. Ja osobiście więcej nie wymagam a stosuję Płachta biwakowa tarp Quechua. Można zastosować nad hamakiem, namiotem a często służy mi do ochrony przed słońcem gdy wędkuję stacjonarnie z piaszczystej plaży czy wydmy.
Tarp Quechua |
Namiot
Namioty też mam dwa. Jeden mały do szybkiego montażu, oraz drugi rodzinny. Oba namioty z serii Quechua. Wygoda i gwarancja komfortowych noclegów przy odrobinie wyobraźni i doświadczenia biwakowego. Oba łatwe w montażu i wygodne w użytkowaniu. Szczególnie Namiot kempingowy Arpenaz przypadł mi do gustu. Mam dwójkę dzieciaków lubiących wypady pod namiot. O ile sam świetnie znoszę spartańskie warunki o tyle ten daje dużo komfortu na biwakach z dziećmi. Dwie sypialnie i duży przedsionek robią robotę.
Namiot kempingowy Arpenaz |
To tyle. Od razu uprzedzę, że nie jestem przedstawicielem żadnej marki czy sklepu a wpis popełniłem grzecznościowo w odpowiedzi na liczne pytania. W zasadzie to spełnienie danej obietnicy. Trochę późno ale jednak. Najczęściej zaopatruję się w sklepie Decathlon. Przekonuje mnie ich asortyment z uwagi na korelację ceny do jakości. Cenię sobie też szybkość dostawy przy zamówieniu internetowym a tu nie mam zastrzeżeń. Gdyby moje, powyższe wypociny wymagały jakiegoś doprecyzowania to zachęcam do kontaktu albo zapytań w komentarzach.
Ten artykuł, to zwykły tekst reklamowy pewnej francuskiej firmy i nie ma nic wspólnego z rzetelnym podejściem do tematu. Ile dostaliście za jego publikację?
OdpowiedzUsuńWszystkie zaprezentowane w tekście przedmioty zostały zakupione. Od wspomnianej firmy nie dostaliśmy żadnego wynagrodzenia, bonusu, karty podarunkowej ani sprzętu. Zapewne firma nie jest świadoma nawet naszego istnienia. Jak wspomniane jest w tekście, asortyment tej firmy jest łatwo dostępny, w przystępnej cenie. W sklepie stacjonarnym można przedmioty przymierzyć, obejrzeć i zwrócić. Stąd nasz wybór. Jeśli nie zgadzasz się z opinią o konkretnym sprzęcie. Opisz swoje doświadczenia a chętnie podyskutujemy. Bezpodstawne oskarżenia to domena internetowych trolli.
Usuń